Novi telefoni na MWC sajmu

Novi telefoni na MWC sajmu

Novi telefoni na MWC sajmu

Za koji dan počinje MWC sajam u Barseloni, na kojem se skupljaju svi velikani mobilne idustrije, a evo koje sve premijere možemo da očekujemo.

a manje od nedelju dana, najveći igrači mobilne industrije će se okupiti u Fira de Barcelona kongresnom centru, spremni da predstave najnoviju generaciju svojih mobilnih uređaja na MWC sajmu. Prethodnih godina to je podrazumevalo sve od najava flegšip telefona Samsunga i LG-a (Bog da mu dušu prosti), pametnih satova, pa čak i predstavljanje prvog HTC VIVE seta.

Ovih dana, stvari deluju drugačije nego ranije, jer i pored onog “World” u imenu, MWC Barcelona deluje daleko fokusiraniji na Evropu, piše TheVerge. Globalno tržište pametnih telefona nikada i nije baš bilo jedinstveno, ali u aktuelnom trenutku Amerika i Kina ponekad deluju kao zasebne celine u odnosu na ostatak sveta. To MWC stavlja u vrlo neobičnu poziciju.

Ovo najbolje ilustruje ono što očekujemo od kompanija Honor, Xiaomi i Realme:

  • Honor — Internacionalno predstavljanje Honor Magic VS, savitljivog telefona koji je u Kini objavljen još u novembru.
  • Xiaomi — Internacionalna objava Xiaomi 13 serije, koja je u Kini predstavljena pre dva meseca.
  • Realme — Najava Realme GT3 koji je nedavno objavljen u Kini kao GT Neo 5

U sva tri slučaja kineski proizvođači zapravo ponovo objavljuju telefone koji su već predstavljeni na matičnom tržištu. Pritom, ova “globalna” predstavljanja se najverovatnije neće odnositi na SAD čije mobilno tržište nastavlja da bude podela monopola između kompanija Samsung i Apple. I dok Samsung nije davao nikakve naznake o novitetima na sajmu, Apple nikada i nije ozbiljno učestvovao na ovom tipu događaja, kao da ne želi da se druži sa “ostalom decom”.

Tržište se promenilo

U poređenju sa vremenom od pre desetak godina, kineski brendovi sve više dominiraju globalnim tržištem. Finska Nokia i Južnokorejski LG su 2012. bili drugi i treći najveći proizvođači mobilnih telefona, a danas su ili na marginama prodaje u slučaju prvog, ili deo istorije u slučaju drugog. Tržišni prostor koji je ostao upražnjen su zauzele kineske kompanije kao što su Xiaomi i BBK Electronics (u čijem su vlasništvu brendovi kao Oppo, Vivo i OnePlus).

Uprkos internacionalnom uspehu, ovi kineski brendovi su imali problema da se probiju na tržištu SAD, a nije da nisu pokušavali. Honor i njihova bivša matična kompanija Huawei pokušavali su do par godina, dok Oppo i njihov podbrend OnePlus nastavljaju da prodaju uređaje na američkom tržištu, iako se njihov poslednji model Oneplus 11 ne prodaje ni kod jednog većeg mobilnog operatera. Lenovo je još i jedini koji predstavlja kakvu-takvu alternativu kompanijama Apple i Samsung, a tu je i TCL koji baš i nema veliki tržišni udeo.

Kinesko tržište

Ipak, važnost kineskih proizvođača je toliko porasla da je redovna pojava da svoje telefone predstavljaju najpre u Kini, koji zatim možda dočekaju i globalnu objavu koji mesec kasnije. Kina nije samo domaći teren za ove kompanije već i veoma profitabilno tržište koje zahteva prioritet, kao što je u prošlogodišnjem intervjuu objasnio CPO kompanije Oppo, Pit Lau. “Videli smo važnost kineskog tržišta i shvatamo da je neophodno investirati puno kako bi se borili sa surovom konkurencijom na ovom tržištu”, rekao je Lau, objašnjavajući odluku kompanije da OnePlus 10 Pro bude dostupan u Kini pre nego na zapadu.

Značaj dobrog softvera

Softver je takođe bitan razlog zašto se kinesko tržište toliko razlikuje od ostatka sveta. Uprkos broju Android telefona koji se prodaju u Kini, nijedan od njih ne dolazi sa Google mobilnim servisima i Google Play prodavnicom. To je rezultovalo softverskim ekosistemom kojim dominiraju lokalni igrači kao što su Tencent i ByteDance koji se puno razlikuje od onoga što je dostupno globalno.

https://www.mobilnisvet.net/images/banners/19.png ×